Buy Tikka T3X Online
The Tikka T3X chambered in 6.5 Creedmoor is a solid and dependable hunting platform, perfect for medium to large game and long-range shots. This rifle has been trusted by countless outdoorsmen and is ready to accompany you on your next hunting adventure.
Specifications
| Action | BOLT ACTION |
| Barrel Length | 24.00 |
| Caliber | 6.5MM CREEDMOOR |
| Capacity | 5 ROUNDS |
| Finish | Black |
| Weight | 11.2 lbs |
| Barrel Length Ranges | 18.0 – 24.9 in |
| Weight Ranges | 8.0 – 12.9 lbs |


Reviews
There are no reviews yet.