PTR Industries 91 PDWR 308 Winchester 8.5in Matte Black Parkerized Modern Sporting Pistol – 20+1 Rounds – All of the great features of the 51P pistol, with the addition of an aluminum M-LOK handguard for the mounting of additional accessories, such as lights, lasers, and foregrips.
- Caliber: 308 Winchester, 7.62mm NATO
- Operating System: Roller-Delayed Blowback
- Semi Automatic
- Barrel: 8.5in Stress Relieved, Heavy Contour, Threaded 5/8in x 24, Twist 1:10 RH
- Optic Ready: 7.5in Steel Picatinny Rail
- Mil-spec anodized aluminum M-LOK
- Trigger Pull: 9-10lbs.
- Includes: Gun Case, One 20-Round Magazine, Gun Lock
| Action | Modern Sporting Pistol |
|---|---|
| Barrel Length | 8.5in |
| Capacity | 20+1 |
| Cartridge | 308 Winchester |
| Finish | Matte Black Parkerized |
| Frame Size | Fullsize |
| Grips | Synthetic |
| Gun Model | PTR 91 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 23.5in |
| Threaded | Yes |
| Type | Centerfire |
| Weight | 8.1lbs |


