Rock Island Armory Pro Ultra Match 9mm Luger 5in Black Parkerized Steel Pistol – 17+1 Rounds – The PRO Match Ultra is a target grade pistol ready for competition right out of the box. This pistol has a 5in barrel chambered in 9mm Luger with 17-round capacity. It has an adjustable LPA rear sight and high visibility fiber optic front sight along with a skeletonized hammer. Comes in a fully parkerized finish with checkered rubber grips, and a full length picatinny tactical rail.
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 17+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Finish | Parkerized Steel |
| Grips | Black G10 |
| Sights | Fiber Optic / Adjustable Rear |
| Weight | 48oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Gun Model | PRO ULTRA MATCH |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.75in |
| Type | Centerfire |


