Marlin Model 1894S
Product Description:
The Marlin Model 1894S is a classic lever-action rifle chambered in .44 MAG/.44 SPL. It is a versatile firearm suitable for hunting, property defense, or range shooting. This model features a black and wood finish, giving it a timeless and traditional look.
Specifications:
| Action | LEVER ACTION |
| Barrel Length | 20.00″ |
| Caliber | .44 MAG/.44 SPL |
| Capacity | 6 ROUNDS |
| Finish | Black and Wood |
| Weight | 6.2 lbs |
| Barrel Length Ranges | 18.0 – 24.9 in |
| Weight Ranges | 5.0 – 7.9 lbs |


Jennifer Jones –
Miami Shooters Supply is great to work with and hassle free.