Buy BERGARA BMR-X Steel Online
The BMR-X Steel is a top choice for competition shoots and bench shooting, offering repeatable accuracy and stability. This model is chambered in .22 LR and features a heavy #6 profile steel barrel with a matte black Cerakote finish.
Specifications:
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 18.0″ Barrel |
| Barrel Type | Heavy Profile |
| Caliber | .22 LR |
| Capacity | 10 Rounds |
| Finish | Black |
| Muzzle Type | Threaded |
| Optic Mount | 1913 Picatinny |
| Sights | Optic Ready |
| Thread Pattern | 1/2×28 TPI |
| Weight | 6.6 lbs |
| Barrel Length Ranges | 18.0 – 24.9 in |
| Weight Ranges | 5.0 – 7.9 lbs |


Christopher Davis –
Miami Shooters Supply is the perfect spot to purchase your firearm, I’ll be a repeat customer for sure!