Buy Arsenal SAM7SF Online
Product Description:
Arsenal, Inc., the premier American importer and manufacturer of semi-automatic rifles, presents the SAM7SF. This rifle in 7.62x39mm caliber boasts authentic and high-quality features rarely found in the American market. The SAM7SF is engineered for durability and precision, featuring a unique right-side folding tubular buttstock and 24×1.5mm muzzle threads with a muzzle brake. With decades of reliable service ahead, the SAM7SF is sure to be a prized firearm for both shooters and collectors.
Specifications:
| Action | SEMI AUTOMATIC |
| Barrel Length | 16.00″ |
| Caliber | 7.62X39MM |
| Capacity | 30 ROUNDS |
| Finish | Black |
| Weight | 7.8 lbs |
| Barrel Length Ranges | 13.0 – 17.9 in |
| Weight Ranges | 5.0 – 7.9 lbs |


Nancy Gonzalez –
Purchased three used guns from Miami Shooters Supply at great prices. They were flexible on pricing and the guns were quickly shipped to my FFL. Will be a repeat customer for sure.