Wilson Combat ACP Commander 45 Auto (ACP) 4.25in Black Armor-Tuff Carbon Steel Pistol – 8+1 Rounds – The ACP is built with the highest quality parts in the same time-tested way as other Wilson Combat custom 1911 handguns, but with reduced customer selected options that streamlines the production and enables a lower price to the end user. The ACP features the latest generation forged slide, frame and barrels that are hand fitted by our skilled pistol-smiths with 100% machined Bullet Proof parts for a lifetime of high performance.
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 4.25in |
| Finish | Armor-Tuff Carbon Steel |
| Grips | G10 Eagle Claw |
| Sights | Fiber Optic / Battlesight |
| Weight | 43.7oz |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Color | Black |
| Gun Model | ACP |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.85in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |


