Taylors and Company The Smoke Wagon Deluxe 45 (Long) Colt 5.5in Blued Revolver – 6 Rounds – The Smoke Wagon is a second generation stagecoach style single action revolver. It boast a low profile hammer and wider style sights that allow the user to acquire sights faster, without cocking the pistol. It also features a blue finish with a case hardened frame, and a thin richly detailed wood checkered grip . This deluxe edition also includes custom tuning, hammer and base pin springs. The trigger spring is at 3 pounds.
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 5.5in |
| Finish | Blued |
| Grips | Walnut |
| Sights | Fixed |
| Weight | 40.8in |
| Cartridge | 45 (Long) Colt |
| Gun Model | SMOKE WAGON |
| Hand | Right |
| Overall Length | 11.5in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant California Compliant |
| Type | Centerfire |


