Taylors and Company Smoke Wagon Deluxe 357 Magnum 5.5in Taylor Polished Blued / Color Case Hardened Steel Revolver – 6 Rounds – The Smoke Wagon Deluxe from Taylor’s & Company is a second-generation, stagecoach-style, single-action revolver with a forged frame. It boasts a low-profile hammer and wider-style sights to allow the user to acquire sights faster, without forcibly cocking the pistol. It features a blued barrel and cylinder with a case-hardened frame, and a thin, richly-detailed, checkered grip for comfort and improved aim. In addition, these deluxe editions include custom tuning; custom hammer and base pin springs; 3 lb. trigger spring; jig cut, positive angles on the trigger and sear for crisp, reliable action; a coil-loaded hand; and wire bolt.
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 5.5in |
| Finish | Taylor Polished Blued / Color Case Hardened Steel |
| Grips | Checkered Walnut |
| Sights | Blade Front |
| Weight | 42oz |
| Cartridge | 357 Magnum |
| Gun Model | SMOKE WAGON |
| Overall Length | 11.5in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant California Compliant |
| Type | Centerfire |



