Taylors and Company Ranch Hand 357 Magnum 5.5in Blued / Color Case Hardened Steel Revolver – 6 Rounds – The Ranch Hand is built on the cattleman model forged frame. It features all the best qualities of the cattleman design while boasting the flashy brass backstrap & triggerguard. Besides the brass grip frame, the Ranch hand features a case hardened frame with the remaining blued steel parts, and a smaller Navy-size walnut grip.
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 5.5in |
| Finish | Blued / Color Case Hardened Steel |
| Grips | Walnut |
| Sights | Blade Front |
| Weight | 36oz |
| Cartridge | 357 Magnum |
| Gun Model | 1873 RANCH HAND |
| Overall Length | 11in |
| Type | Centerfire |



