Taylors and Company Ranch Hand 357 Magnum 4.75in Blued / Color Case Hardened Steel Revolver – 6 Rounds – The Taylor’s Ranch Hand Single Action models are manufactured using the highest quality standards available. The frames are forged which gives you a revolver that will withstand the demands of competition and Cowboy Action Shooting. Forged frames feature a better grain structure and are expected to be stronger, offering you a revolver that will stand the test of time. This ‘Peacemaker’ style revolver has a walnut grip with a brass backstrap and trigger guard. The Old model frame features a shorter front sight, round ejector-plunger grip, and screw cylinder pin retainer. The New model frame features a plunger to remove the cylinder pin.
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 4.75in |
| Finish | Blued / Color Case Hardened Steel |
| Grips | Walnut |
| Sights | Blade Front, Notched Rear |
| Weight | 36.32oz |
| Cartridge | 357 Magnum |
| Gun Model | 1873 RANCH HAND |
| Overall Length | 10.25in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant California Compliant |
| Type | Centerfire |



