Taylors and Company 1873 Cattleman SAO 357 Magnum 5.5in Blued / Color Case Hardened Steel Revolver – 6 Rounds – Taylors and Company has reproduced the Cattleman, New Model in 357 magnum. This single action revolver has a forged case hardened frame with blue finish and 5-1/2in barrel. Walnut grips and a front blade sight and only weighs 2.30lbs. This “Peacemaker” style reproduction holds 6 .357 magnum cartridges.
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 5.5in |
| Finish | Blued / Color Case Hardened Steel |
| Grips | Walnut |
| Sights | Blade Front |
| Weight | 36.8oz |
| Cartridge | 357 Magnum |
| Gun Model | 1873 CATTLEMAN |
| Overall Length | 11.1in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant California Compliant |
| Type | Centerfire |



