Taylors and Company 1873 Cattleman 45 (Long) Colt 4.75in Blued Revolver – 6 Rounds. Taylor’s & Company offers the finest collection of 1873’s in the market today. Their Single Action models are manufactured using the highest quality standards available. Their frames are forged, this gives you a revolver that will withstand the demands of competition and Cowboy Action Shooting. Forged frames feature a better grain structure and are expected to be stronger, offering you a revolver that will stand the test of time.
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 4.75in |
| Finish | Blued |
| Grips | Checkered |
| Sights | Fixed V Notch Rear |
| Weight | 2.45lbs |
| Cartridge | 45 (Long) Colt |
| Gun Model | 1873 CATTLEMAN |
| Overall Length | 10.35in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant California Compliant |
| Type | Centerfire |



