Taylors and Company 1858 Remington Conversion 45 (Long) Colt 8in Nickel-Plated Engraved Steel Revolver – 6 Rounds – This Remington Conversion is a perfect reproduction from the historic period when popular black powder revolvers were being converted into cartridge revolvers. Although manufactured as a an already converted cartridge revolver, these copies still feature an easy transition from blackpowder to centerfire cartridges. The Remington Conversion in .45LC allows a shooter to switch from .45LC to .44 black powder by removing the breech plate, cartridge cylinder, and replacing them both with a spare black powder cylinder. Along with the original conversion design, these revolvers retain other original features: the forged frames are dovetailed to allow the loading gate assembly to slide into place and a modern ejector rod incorporated into the original black powder loading lever with a small notch cut into the loading lever itself.
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 8in |
| Finish | Nickel-Plated Engraved Steel |
| Grips | 2-Piece Ivory |
| Sights | Dovetail Blade Front, Notched Rear |
| Weight | 45.12oz |
| Cartridge | 45 (Long) Colt |
| Gun Model | 1858 RMNGTN CONVRSN |
| Overall Length | 13.38in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant California Compliant |
| Type | Centerfire |



