Shadow Systems MR920 Elite 9mm Luger 4.5in Black/Bronze Nitride Pistol – 15+1 Rounds –
- Action: Striker Fired
- Frame: Polymer Frame
- Thread Pattern: 1/2 x 28
- Sights: Night Sights
- Rate of Twist: 1:10in
- Shipping Weight: 3lbs
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 15+1 |
| Barrel Length | 4.5in |
| Finish | Nitride |
| Sights | Night Sights |
| Weight | 21.5oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Features | Threaded Bronze Barrel |
| Gun Model | MR920 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.13in |
| State Compliance | Colorado Compliant |
| Type | Centerfire |



