Ruger Wrangler 22 Long Rifle 3.75in Black Cerakote Revolver – 6 Rounds –
- Blade front and integral notch rear sights.
- Chambered for affordable .22 LR ammunition.
- Transfer bar mechanism and loading gate interlock provide an unparalleled measure of security against accidental discharge.
- Cold hammer-forged barrel results in ultra-precise rifling that provides exceptional accuracy and longevity.
- Cerakote finish provides rugged reliability in all environments.
- Checkered synthetic grips on a Single-Six pattern grip frame.
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 3.75in |
| Finish | Black Cerakote |
| Grips | Checkered Synthetic |
| Sights | Blade Front Sight, Integral Rear |
| Weight | 26.1oz |
| Cartridge | 22 Long Rifle |
| Gun Model | WRANGLER |
| Overall Length | 9.3in |
| Twist | 1:14in |
| Type | Rimfire |


