Ruger GP100 Match Champion 10mm Auto 4.2in Stainless Revolver – 6 Rounds – Polished and optimized internals, a centering boss on the trigger, and centering shims on the hammer produce a smooth double-action trigger pull and a crisp and consistent let-off. The half-lug 4.2″ barrel delivers lively handling for quick transition between targets and also features an 11-degree target crown for competitive-level accuracy. A custom Hogue hardwood grip with stippled sides permits an ideal grip for competition shooting.
-
Ships with three (3) full moon clips that act as both a speed loader for the 10mm rounds and aid in the ejection of the spent cartridges
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 4.2in |
| Finish | Stainless |
| Grips | Hogue Stippled Hardwood |
| Sights | Adjustable |
| Weight | 37oz |
| Cartridge | 10mm Auto |
| Gun Model | GP100 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 9.5in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant California Compliant |
| Twist | 1:16in |
| Type | Centerfire |



