Ruger GP100 357 Magnum 3in Blued Revolver – 6 Rounds – A fixed Novak LoMount Carry rear sight and gold bead front sight. Grip frame design easily accommodates a wide variety of custom grips.
- Triple-locking Cylinder
- Easy Maintenance and Assembly
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 3in |
| Finish | Blued |
| Grips | Rubber with Hardwood Insert |
| Sights | Gold Bead Novak |
| Weight | 36oz |
| Cartridge | 357 Magnum |
| Gun Model | GP100 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.5in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Twist | 1:18.75in RH |
| Type | Centerfire |



