Ruger American Compact 45 Auto (ACP) +P 3.75in Black Pistol – 10+1 Rounds – The Ruger American Compact Pistol has many features, including a modular wrap-around grip system, genuine Novak LoMount Carry 3-Dot sights, a MIL-STD-1913 Picatinny Rail, non-slip surfaces, and an ambidextrous slide stop and magazine release. Safety features include an internal, automatic sear block system and integrated trigger safety.
- Safe, Easy Takedown With No Tools Or Trigger Pull Required
- Performance Tested For Sustained +P Ammunition Use
- Ambidextrous Slide Stop And Magazine Release
- Genuine Novak Lomount Carry 3-Dot Sights
- Modular Wrap-Around Grip System
- Ambidextrous Manual Safety
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 3.75in |
| Finish | Black Nitride |
| Grips | Black Polymer Modular Wrap-Around |
| Sights | Novak LoMount Carry 3-Dot |
| Weight | 29oz |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Frame Size | Compact |
| Gun Model | AMERICAN |
| Overall Length | 7.25in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |


