Magnum Research BFR 500 JRH 7.5in Stainless Revolver – 5 Rounds – Magnum Research’s Big Frame Revolver (BFR) is truly the biggest, finest revolver on the market today. Entirely manufactured in the US and like the legendary Desert Eagle pistol it is designed as a magnum from the ground up. The BFR is all stainless and has a cut rifled barrel that delivers unmatched accuracy with lead or jacketed bullets.
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 5 |
| Barrel Length | 7.5in |
| Finish | Stainless |
| Weight | 3.5lbs |
| Cartridge | 500 JRH |
| Gun Model | BFR |
| Hand | Right |
| Overall Length | 13.75in |
| Twist | 1:15in |
| Type | Centerfire |



