Kimber Stainless II 45 Auto (ACP) 5in Stainless Pistol – 7+1 Rounds – The accuracy, dependability and renowned Kimber features of the Stainless II family set the standard against which all other 1911 brands and models are measured.
Bundle Includes:
- Kimber 1911 Stainless II Pistol
- One set of Black Diamond Wood Grips
- (3) 7rd Mags
- One Mission First Tactical Holster
- One Mission First Tactical Mag Holster
- One Kimber Range Bag
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 7+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Finish | Stainless |
| Grips | Black synthetic, double-diamond checkering |
| Sights | 3-Dot |
| Weight | 38oz |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Color | Gray |
| Features | One set of Black Diamond Wood Grips; (3) 7rd Mags; One Mission First Tactical Holster; One Mission First Tactical Mag Holster; One Kimber Range Bag |
| Gun Model | STAINLESS II |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.7in |
| State Compliance | California Compliant |
| Type | Centerfire |



