Kimber Custom LW Shadow Ghost 45 Auto (ACP) 5in Ghillie Green/Black Pistol – 8+1 Rounds – Kimber’s 1911 handguns are some of the best 1911’s available, and the Custom LW Shadow Ghost is no exception. This classic pistol features a modernized design in the form of black rubber grips with diamond checkering, and an aluminum frame to reduce weight. Other features include a blackout finish on the smaller parts such as the magazine release and pins, and black rear sights with a red FO front is included to enhance accuracy. As with all of Kimber’s 1911s, the LW Shadow Ghost is equipped with a match grade stainless steel barrel and a match grade trigger.
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Sights | Black Rear Sight w/ Red FO Front |
| Weight | 31.2oz |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Color | Black |
| Gun Model | CUSTOM LW |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.7in |
| Type | Centerfire |



