IWI Masada 9mm Luger 4.1in Black Pistol – 17+1 Rounds – IWI MASADA 9mm polymer framed striker-fired pistol features a low profile barrel for reduced perceived recoil. Fully ambidextrous controls and enhanced ergonomics which provide a natural and instinctive pointing grip angle, three interchangeable wrap around back-straps coupled with the deep beavertail enabling the MASADA pistol to fit a wide variety of hand sizes, 3 Interchangeable wrap around back-straps.The MASADA trigger has a 6 lb trigger pull. with a clean and crisp break and a positive reset. Featuring a built-in trigger safety, the pistol will not fire unless the trigger is pulled.
- Large Trigger Guard For Use With Or Without Gloves
- Enhanced Grip Texture Which Enables Faster Follow-Up Shots In All Conditions
- Fully Ambidextrous Operating Controls
- Slide Stop Lever
- Magazine Release
- Includes One 17-Round And One 10-Rounds Magazines
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 17+1 |
| Barrel Length | 4.1in |
| Finish | Black |
| Grips | Polymer |
| Sights | 3 Dot |
| Weight | 22.8oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Gun Model | MASADA |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.4in |
| Type | Centerfire |



