Chiappa SAA 1873 22 Long Rifle 7.5in Blued Steel Revolver – 10 Rounds – One of the most accurate reproductions of the 1873 Single Action, Chiappa’s Single Action revolver maintains the true to form classic design, but is a hybrid of modern technology and manufacturing with the feel of the Old West. It is crafted with a steel rifled barrel, with most of the mechanism and components constructed from a special formulated alloy offering greater ductility and flexibility assuring long lasting reliability and durability. This model has a 7.5in barrel, adjustable rear sight, and includes both a 22LR and a 22 WMR cylinder.
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 10 |
| Barrel Length | 7.5in |
| Finish | Blued Steel |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | Fixed Front / Adjustable Rear |
| Weight | 41.6oz |
| Cartridge | 22 Long Rifle |
| Gun Model | SAA 22-10 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 13.5in |
| Type | Rimfire |

