Chiappa Rhino 60SAR 357 Magnum 6in OD Green Revolver – 6 Rounds – The Rhino Revolver is now offered in a Single Action Only version specifically legal for sale in California. (SAR – Single Action Rhino) The Rhino revolver design features a lower bore axis compared to other revolvers. This means the barrel is directly in line with the shooters hand, wrist and arm. This results in almost no muzzle rise and, because energy is better absorbed and controlled by the entire arm, it reduces the amount of recoil felt by the shooter. In addition, the alignment also gives the shooter a more natural point of aim. Shoot it and feel the difference!
The Rhino is the most innovative development in revolver technology in decades. It fires from the bottom of the cylinder rather than the top which dramatically reduces muzzle rise and recoil felt by lowering the axis of the bore almost to the palm of the shooters hand. An aluminum alloy frame and barrel shroud makes the Rhino lightweight and easy to carry. The snag resistant “hammer” is actually a cocking device because of the Rhino’s innovative completely enclosed firing mechanism which can be fired either single or double action. A cocked indicator is clearly visible to indicate the internal hammer status. Another innovation is the hexagonal cylinder which keeps the revolver’s width to a minimum. Included is a fiber optic front sight. This single action model has a 6″ barrel and has a OD green frame and barrel finish, black cylinder, and walnut grip.
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 6in |
| Finish | OD Green Aluminum |
| Grips | Medium Walnut |
| Sights | Fixed Red Fiber Optic |
| Weight | 2.1lbs |
| Cartridge | 357 Magnum |
| Gun Model | RHINO 60DS |
| Hand | Right |
| Overall Length | 10.5in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant California Compliant |
| Type | Centerfire |

