Browning Buck Mark Plus UDX 22 Long Rifle 5.5in Matte Black/Rosewood Pistol – 10+1 Rounds – Browning Buck Mark rimfire pistols lead the industry in quality, reliability, accuracy and variety. Every Buck Mark starts out as a solid piece of aircraft-grade 7075 aluminum alloy, and then is CNC machined to exacting tolerances. The crisp single-action trigger, hand reamed chamber, target crowned barrel and finely adjustable target sights mean the Buck Mark comes ready for fun straight from the box.
- Barrel: 5.5in Matte Black/Blued Slabside Steel with Polished Flats
- Slide: Matte Black Aluminum Alloy Steel, Built-In Recess and Raised Side Panels for Better Grip
- UDX: Ultra Grip Deluxe, Rosewood Laminate Ambidextrous Grips with Ergonomic Finger Grooves
- 1913 Picatinny Rail for the Optics of Your Choice
- TruGlo/Marble Arms Fiber Optic Front Sight Superior Target Acquistion Even in Low Light Conditions.
- 16-Click Per Revolution Adjustable Pro-Target Rear Sight Provides Finer Range of Adjustments
- Gold-Plated Trigger
- Single Action
- Safety: Large Manual Thumb Safety, Trigger is Disconnected When Magazine is Removed for Added Safety
- Case: Pistol Rug
- Comes with One 10-Round Magazine
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 5.5in |
| Finish | Matte Black |
| Grips | Rosewood Laminate Ultra Grip Deluxe |
| Sights | TruGlo Fiber Optic Front / White Outline Pro-Target Rear |
| Weight | 35oz |
| Cartridge | 22 Long Rifle |
| Color | Brown |
| Frame Size | Fullsize |
| Gun Model | BUCKMARK |
| Hand | Right |
| Optics Ready | Yes |
| Overall Length | 9.5in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Rimfire |



