Browning Buck Mark Lite URX 22 Long Rifle 7.25in Black/Gray Pistol – 10+1 Rounds – The Browning Buck Mark Lite URX offers the accuracy enhancing features you expect from a Buck Mark pistol but in a lightweight package. The alloy barrel sleeve quickly dissipates barrel heat and gives a consistent barrel profile without the weight of a solid steel barrel.
- California Compliant Model
- Fluted Alloy Barrel Sleeve
- Single-Action Trigger
- Alloy Receiver
- Matte Finish
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 7.25in |
| Finish | Matte Black/Gray |
| Grips | Black Ultragrip RX |
| Sights | TruGlo Front, Pro-Target Adjustable Rear |
| Weight | 30oz |
| Cartridge | 22 Long Rifle |
| Color | Gray |
| Gun Model | BUCKMARK |
| Hand | Right |
| Overall Length | 11.31in |
| State Compliance |
California Compliant New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Rimfire |


