Bersa TPR9C Compact 9mm Luger 3.25in Silver/Black Pistol – 13+1 Rounds – Designated as TPR (Thunder Pro Redesign) this is a redesigned variant of the Bersa Thunder Pro Compact series. Features a lighter double-action trigger, thinner textured grip, ambidextrous controls, loaded chamber indicator, accessory rail.
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 13+1 |
| Barrel Length | 3.25in |
| Finish | Silver/Black |
| Grips | Polymer |
| Sights | 3-Dot Fixed Sights |
| Weight | 23oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Gray |
| Features | Extended Slide Release, Picatinny Rail |
| Gun Model | TPR9C |
| Hand | Ambidextrous |
| Overall Length | 6.5in |
| State Compliance | Colorado Compliant |
| Type | Centerfire |



